Ik moet altijd 15 minuten voor opening van de winkel aanwezig zijn en ook na sluiting moet ik langer blijven, maar dit krijg ik niet betaald. Mag dat zomaar?

In de cao Retail non-food is het volgende opgenomen in art. 4.2:

 

‘Iedere door de werkgever verplichte aanwezigheid van de medewerker dient te worden beschouwd als werktijd, met uitzondering van een incidentele en niet van tevoren geplande beperkte overschrijding van de ingeroosterde uren. Zo’n incidentele en/of beperkte overschrijding geldt niet als gerealiseerde uren en wordt derhalve niet betaald.

Per 1 januari 2020 geldt voor meer en minder gewerkte uren dan de basisuren: Meer gewerkt dan de basisuren: Als aan het einde van een referteperiode meer is gewerkt dan het aantal voor de referteperiode berekende basisuren, dan betaalt de werkgever de meer gewerkte uren aan de medewerker uit.’

 

Dus: als je werkgever je verplicht aanwezig te zijn vóór opening of ná sluitingstijd, kan dit gezien worden als werktijd en wordt dit geschaard onder betaalde tijd.

 

Er is wel een uitzondering: als het incidenteel voorkomt dat je langer blijft, maar bijvoorbeeld niet langer dan 10 minuten is, kan dit wel onbetaald zijn. Hierbij is het van belang dat het sporadisch gebeurt.

Wanneer het eigenlijk altijd is, moet je werkgever de uren dat je langer aan het werk bent, gewoon betalen.

aanwezig langer blijven openingstijd overwerk sluitingstijd